Cennik
Dostep do twojej poczty przez strone WWW...
info
najczęsciej zadawane pytania..
jak do nas trafić..
Skrzynka pocztowa
Serwer wirtualny
Sieć telefoniczna
(łącze komutowane)

Przez łącza stałe

Integracja sieci
lokalnych z
Internetem
Serwer - instalacja
i konfiguracja
Rejestracja domen Strony WWW Bezpieczne transakcje - SSL Komunikaty
 

Instalacja i konfiguracja serwerów Linux

Oferujemy Państwu kompleksową obsługę w zakresie instalacji oraz konfiguracji serwerów opartych o system operacyjny z rodziny Linux. Konfiguracja wykonywana jest od podstaw, włączając w to dobór sprzętu odpowiednio do potrzeb danego zastosowania.

Pierwsze pytanie jakie może się tutaj nasunąć to "Do czego może być potrzebny serwer dedykowany?". Próbę odpowiedzi - przynajmniej w części - mogą znaleźć Państwo w tym tekście.

Poniżej zamieszczono zestawienie składników serwera przez nas oferowanych wraz z minimalnymi cenami. Cena końcowa zależna jest od stopnia skomplikowania instalacji i konfiguracji danego składnika i jest ustalana na drodze negocjacji. Po kliknięciu na którąkolwiek z pozycji, nastąpi przeniesienie do jej opisu.

składnik
cena

Instalacja systemu operacyjnego (Debian, Centos...)
od 500 PLN*

Zapora ogniowa (ang. firewall)
od 400 PLN*

Serwer WWW (Apache + PHP)
od 200 PLN*

Serwer baz danych (MySQL)
od 200 PLN*

Serwer poczty (Sendmail, Courier)
od 200 PLN*

Serwer FTP (ProFTPD)
od 200 PLN*

Serwer DNS (Bind)
od 150 PLN*

Serwer DHCP
od 100 PLN*

Serwer proxy/cache (Squid)
od 150 PLN*

Serwer VPN (FreeSWAN, OpenSWAN etc.)
od 500 PLN*

Serwer plików (Samba)
od 200 PLN*

* - do powyższych cen trzeba doliczyć 22% podatku VAT
 

Dobór konfiguracji sprzętowej serwera

Dobierając konfigurację sprzętową serwera, staramy się utrzymać balans między dobrą wydajnością pracy i jakością elementów składowych a korzystną ceną. Każdy przypadek traktujemy indywidualnie pod kątem roli (lub też ról), jaką serwer ma pełnić. Jednakże jesteśmy w tej kwestii bardzo elastyczni. W zależności od życzenia klienta, możemy zaadaptować sprzęt przez niego dostarczony, ewentualnie poddając go modernizacji. Preferujemy oraz rekomendujemy sprawdzone, gotowe, wysokiej jakości rozwiązania oferowane przez firmę Hewlett-Packard, dostępne po całkiem rozsądnych cenach (np. linia serwerów ProLiant ML).

wróć do góry  

Instalacja systemu operacyjnego (Fedora, Debian)
cena: od 500 PLN (+ 22% VAT)


Z usługą tą wiąże się szereg operacji mających na celu jak najlepsze zabezpieczenie i dostosowanie systemu pod kątem oprogramowania serwerowego, które będzie na nim funkcjonować. System jest przede wszystkim oczyszczany ze zbędnego oprogramowania, konfigurowane są prawa dostępu do partycji dyskowych jak i poszczególnych plików. Jądro systemu jest indywidualnie dobierane i kompilowane ze źródeł po uprzednim zaaplikowaniu niezbędnych poprawek oraz konfiguracji pod kątem sprzętu na jakim system ma działać, jak i roli jaką ma spełniać. Jest również instalowane i konfigurowane oprogramowanie niezbędne do zdalnej administracji systemem (SSH). Są to tylko niektóre z kroków podejmowanych przy instalacji samego systemu operacyjnego.

wróć do góry  

Zapora ogniowa (ang. firewall)
cena: od 400 PLN (+ 22% VAT)


Zapora ogniowa jest oparta o iptables - rozbudowane narzędzie, służące m. in. filtracji pakietów IPv4 oraz translacji adresów sieciowych (tzw. NAT). Zapora ta jest dostosowywana dokładnie pod potrzeby danej konfiguracji. Opiera się o zestaw skryptów shellowych o modułowej strukturze, łatwej w zarządzaniu i elastycznej w razie jakichkolwiek modyfikacji. Dzięki temu zapora może zapewnić solidną podstawową ochronę w przypadku prostszych zastosowań (np. serwer plików), jak również tam, gdzie wymagana jest zaawansowana filtracja w połączeniu z odpowiednio skonfigurowanym routingiem (routery, serwery VPN). Na życzenie klienta możemy zastosować inne, np. komercyjne rozwiązanie.

wróć do góry  

Serwer WWW (Apache + PHP)
cena: od 200 PLN (+ 22% VAT)


Serwer WWW bazuje na oprogramowaniu Apache - jednym z najpopularniejszych obecnie rozwiązań na tym polu. Jeśli konkretny przypadek tego wymaga, program jest kompilowany ze źródeł i od początku konfigurowany z uwzględnieniem wymaganych funkcji oraz przede wszystkim bezpieczeństwa. Instalowane i konfigurowane są wszelkie konieczne do funkcjonowania serwera moduły jak i dodatkowe oprogramowanie, m. in. PHP. Jeśli bezpieczeństwo tego wymaga, konfigurowana jest również obsługa szyfrowania SSL.

wróć do góry  

Serwer baz danych (MySQL)
cena: od 200 PLN (+ 22% VAT)


MySQL w połączeniu z Apache i PHP jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań przy tworzeniu wszelkiego rodzaju serwisów www o dynamicznej treści, w tym również sklepów internetowych, a także jako podstawa do budowy interfejsu obsługi narzędzi administracyjnych, obsługi poczty itp. Konfiguracja jest dostosowywana pod konkretne potrzeby.

wróć do góry  

Serwer poczty (Sendmail, Courier)
cena: od 200 PLN (+ 22% VAT)


Sendmail (SMTP) wraz z Courierem (POP3/IMAP) tworzą kompletne środowisko obsługi poczty elektronicznej o bardzo rozbudowanych możliwościach konfiguracji. Poza podstawową funkcjonalnością (dostarczanie, kolejkowanie, filtracja na podstawie wpisów w access itp.), mogą zostać wprowadzone narzędzia służące zaawansowanej filtracji treści (np. SpamAssassin), dodatkowe zabezpieczenia (szyfrowanie SSL), a także zintegrowana ochrona antywirusowa (np. amavis + dowolny skaner antywirusowy, darmowy lub komercyjny).

wróć do góry  

Serwer FTP (ProFTPD)
cena: od 150 PLN (+ 22% VAT)


ProFTPD jest dość popularnym serwerem ftp o dużych możliwościach konfiguracji. Pozwala on m. in. na zdefiniowanie wirtualnych hostów, dokładne określenie uprawnień w zakresie hosta/użytkownika/katalogów, jak również nałożenie ograniczeń transferu, obsługę szyfrowania TLS (ftps) oraz wiele innych opcji. Jego modularna budowa pozwala w razie potrzeby na łatwą rozbudowę o dodatkową funkcjonalność.

wróć do góry  

Serwer DNS (Bind)
cena: od 150 PLN (+ 22% VAT)


Bind jest szeroko stosowany jako serwer nazw. Może pełnić funkcję zarówno zwykłego forwardera, który dodatkowo przechowuje rozwiązane nazwy we własnym cache'u, jak i pełnowymiarowego serwera nazw, obsługującego wirtualne domeny.

wróć do góry  

Serwer DHCP
cena: od 100 PLN (+ 22% VAT)


Stosowany jest standardowy serwer DHCP wchodzący w skład danej dystrybucji Linuxa (chyba że klient zażyczy sobie inaczej). Z reguły możliwe jest określenie puli dynamicznie przydzielanych adresów, przypisanie konkretnych numerów IP z puli do konkretnych adresów sprzętowych MAC oraz określenie parametrów przekazywanych do klienta DHCP (adresy serwerów nazw DNS/WINS, domyślna brama etc.).

wróć do góry  

Serwer proxy/cache (Squid)
cena: od 150 PLN (+ 22% VAT)


Serwer Squid pozwala zredukować obciążenie łącza poprzez składowanie lokalnie danych pobieranych przez użytkowników sieci wewnętrznej z Internetu (zawartość stron www, ew. pliki z ftp etc.) przy jednoczesnym zapewnieniu aktualności tych danych. Jest to program wyspecjalizowany pod tym kątem, dzięki czemu jego wydajność jest lepsza niż w przypadku rozwiązań zintegrowanych np. z serwerami www (mod_proxy w Apache). Program jest kompilowany ze źródeł, a konfiguracja optymalizowana pod kątem jak najlepszej wydajności.

wróć do góry  

Serwer VPN (FreeSWAN, OpenSWAN etc.)
cena: od 500 PLN (+ 22% VAT)


VPN (Virtual Private Network) umożliwia zestawienie bezpiecznego połączenia pomiędzy dwoma odległymi od siebie sieciami lokalnymi za pośrednictwem sieci rozległej WAN (np. Internet). Jest to możliwe dzięki zastosowaniu tzw. tunelowania. Dane przed wysłaniem przez Internet z lokalnego serwera VPN na odległy, są poddawane tzw. silnemu szyfrowaniu i wysyłane za pośrednictwem specjalnego protokołu (w przypadku Free/OpenSWAN jest to IPSEC). IPSEC jest dosyć powszechnie używany nawet w tanich dedykowanych routerach klasy SOHO, co pozwala na bezproblemową współpracę z nimi. Zastosowanie dodatkowej enkapsulacji PPP oraz serwera l2tp umożliwia podłączenie do lokalnej sieci zdalnego komputera za pomocą standardowego klienta VPN zawartego w Windows 2000/XP. Więcej na ten temat można dowiedzieć się w dziale "Integracja sieci lokalnych z Internetem".

wróć do góry  

Serwer plików (Samba)
cena: od 200 PLN (+ 22% VAT)


Główną funkcją Samby jest udostępnianie i zarządzanie prawami dostępu do plików w sieci Microsoft Networks. Dzięki obsłudze protokołu NetBIOS serwer bezproblemowo współpracuje w otoczeniu sieciowym z komputerami z systemem Windows. Poza tym serwer Samba może pełnić również funkcję lokalnego serwera nazw WINS.

wróć do góry


IMA S.C Internet Service Provider Gdańsk ul. Stągiewna 1
tel/fax ( 058 ) 301 69 17
email:

Valid HTML 4.01!